Keď som si pozrel vo svetle sviatku sv. Valentína ponuku našej závodnej jedálne, neubránil som sa ironickému úškrnu. Povedal som si - jedno šťastie, že s tým nevyrukovali na Deň žien. Správne zvolené menu môže povedať viac, ako tisíc slov.
Veru, viete si predstaviť, ako by zareagovalo Odborové združenie angažovaných feministiek (OZAF), ak by si mali 8. marca vyberať z nasledovnej ponuky závodnej jedálne:
Polievka: Slepačia
Hlavné jedlo (mäsité): Pečené kurča s ryžou
Hlavné jedlo (bezmäsité): Slovenská baba s mliekom
Nie je v tom paranoja. Je známe, že mnohí kuchári sa z istých dôvodov musia vyhýbať príprave konkrétneho jedla pre svoju klientelu. Na čiernej listine kuchára centrály HZDS na Tomášikovej je Čiernohorský rezeň, KDH-ci citlivo znášajú, ak im ponúknete Mečiara na grile. Zatiaľ som nikdy nepočul od pána Bugára, že by mu chutili bryndzové halušky. O vzťahu Slotovcov k Maďarskému gulášu ani nemusím hovoriť. Od primátorských volieb v Žiline však k nemu pribudol aj Harmančekový čaj...
Kuchárske black listy sa neustále vyvíjajú. Donedávna mnohí Banskobystričania nemohli prísť na chuť Králikovi na smotane, dnes už na jeho pachuť pravdepodobne zabudli. Novinkou je Jahňa s anglickou zeleninou. Túto lahôdku - ak sa dobre upraví, je výborné - osobne mám veľmi rád. No v niektorých veľkých slovenských firmách, ako aj na regulačnom úrade, vám jahňacinu nepripravia. Ak sa spýtate prečo, pravdepodobne Vám šéfkuchár odpovie, že by sa klasická gramáž mäsa nezmestila do kalkulácie na porciu. Ale prezieravý človek vie - je za tým niečo iné.
Takéto problémy však nie sú len na Slovensku. Na Kube sa ako príloha namiesto (amerických) zemiakov podáva prevažne (tmavá, angažovaná) ryža a namiesto zemiakových lupienkov si môžete pochytiť na slaných banánových čipsoch. Divil som sa, ale boli chutné. Ale aj demokratickí Američania majú s niektorými jedlami problém. Veľmi známy je prípad, keď angažované fast foody z dôvodu Francúzskeho odmietnutia mierovej misie do Iraku jednoducho premenovali hranolky - french fries na freedom fries. Vo Francúzsku zas mala istá charitatívna organizácia (s pravicovým pozadím) problémy s tým, že bezdomovcom ponúkala bravčový vývar - na ktorom si moslimskí a židovskí bezdomovci pre svoje presvedčenie nemohli pochutiť. Sudca začiatkom januára rozhodol, že ponúkať takúto polievku na verejnosti nie je prejavom rasizmu.
Osobne som bol svedkom jedného takéhoto medzinárodného faux pas. Po vypuknutí vojny v bývalej Juhoslávii ponúkla istá rekreačná oblasť pri Piešťanoch možnosť ubytovania pre jednu vojnou postihnutú školu. Všetko bolo v poriadku, kým sa kuchár neprejavil ako v lepšom prípade neznalý veci, v horšom prípade agent provokatér. Učiteľom a žiakom z bývalej Juhoslávie pripravil Srbské rebierko. Pohostinnosť Slovenska dostala vtedy riadnu facku, hostia dokonca uvažovali na protest okamžite odísť...
(pôvodne písané pre blog.sme.sk)
pondelok 12. februára 2007
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára